ما عظمتی نداريم، همين اندازه عظمت داريم که می ايستيم; بعد همين را در رکوع ،نصفه ميکنيم; و بعد به سجده و خاک برمیگرديم. آیت الله العظمی بهجت (ره)

 

 

 


آیت الله انصاری شیرازی
درسی از آیة الله انصاری شیرازی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

مقام توکل

قال الله تبارک و تعالی:«فاذا عزمت فتوکَل علی الله انّ الله یحبُ المتوکلّین،(آل عمران-159)»

یکی از مقامات الهی مقام توکل است؛ یعنی انسان خداوند را وکیل خودش قرار دهد و برالطاف او تکیه نماید.

حضرت امام صادق( علیه السلام ) به معاویة بن وهب فرمودند: "من اُعطی الدعاء اعطی الاجابة" اگر کسی با دعا به درگاه حق متعال وارد شود، دعایش مستجاب و با دست پر بر می گردد، چون که: "زیر هر یا رب تو لبیک ماست" «ادعونی استجب لکم، (غافر- 60)».

ادامه مطلب...
 
درسی از آیة الله انصاری شیرازی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دینداری در جهان متمدن

قال الله تبارک و تعالی:«سابقوا الی مغفرة من ربّکم وجنّةٍ عرضها کعرض السماء و الارض اُعدّت للّذین آمنوا بالله و رسله (حدید:21)»

عالم خلقت سه مرتبه دارد که در طول هم هستند نه در عرض هم: عالم ماده و دنیا که نازل ترین مرتبه نظام وجود است، عالم مثال که برتر از ماده و نازل تر از عالم سوم که عالم عقل است می باشد و رتبتا بعد از عالم ماده می باشد، لذا در لسان قرآن و روایات از آن به عالم آخرت تعبیر شده است.

همانطور که دنیا و آخرت از هم جدا نیستند، اموری که مربوط به دنیاست مثل سیاست، علم، تمدن و...از امور اخروی مثل دین و تدیّن جدا نیست.تمام عوالم به یکدیگر وابسته اند، بشر مدت قلیلی در این عالم زندگی می کند، سپس به عالم مثال منتقل می شود،«انما تنتقلون من دار الی دار» سپس اگر لایق باشد به عالم عقل منتقل می شود و الّا در عالم مثال می ماند. یکی از نغمه هایی که در این برهه از زمان بلند شد نغمه جدایی دین از سیاست است؛ که تمدن را مقابل تدین، علم را مقابل دین و دنیا را مقابل آخرت قرار داده اند.

ادامه مطلب...
 
درسی از آية الله انصاری شیرازی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

مقام تذکّر

یکی از مقامات انسانی مقام تذکر است. نیکوست به مناسبت ایام محرم، مصائب سید الشهدا (علیه السلام) و خطبه شب عاشورای ایشان را متذکر شویم.

هر موجودی ظاهر و باطنی دارد."مُلک"، ظاهر موجودات است،« تبارک الذی بیده الملک و هو علی کلّ شی ء قدیر،( ملک – 1)» و "ملکوت"، باطن موجودات است که بالاتر از ملّک عالم است،« فسبحان الذی بیده ملکوت کلّ شی ء و الیه ترجعون،( یس – 83)»

اصحاب سید الشهدا (علیه السلام) عالم غیب و اعتقاد به ماوراء الطبیعه را تثبیت کردند.معتقد بودند که غیر از این نشئه، نشئه دیگری است، « و لقدعلمتم النشأةالأولی فلولا تذکّرون،(واقعه-62)» اصحاب سید الشهدا (علیه السلام) شب عاشورا را مزاح می کردند با این که می دانستند فردا آخر عمرشان است و به دست این مردم به شهادت می رسند. یکی به دیگری می گفت: شب مزاح نیست، دیگران جوابش دادند شب مزاح و نشاط است، زیرا چیزی نمانده است به رسول اکرم (صلی الله علیه وآله ) و علی (علیه السلام) در بهشت ملحق شویم. شهدای کربلا این درس را از مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) آموخته بودند.

ادامه مطلب...
 
درسی از آیة الله انصاری شیرازی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

استقامت

«قال الله تبارک وتعالی: فَاسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَك‏ هود: 112»

یکی از مقامات انسانی، مقام استقامت است و مراد از آن، مداومت و پایداری در اموری است که سبب تکامل انسان می شود.

انسان همانطور که در عالم جنگ نیاز به استقامت دارد، در میدان جنگ با نفس امّاره هم باید استقامت بورزد تا موجب نزول برکات و توفیقات الهی گردد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 5 هرگونه استفاده از مطالب مندرج در این سایت کاملاً آزاد و بدون محدودیت اعلام می گردد
Developed & Supported By : Darolrshad Design Team